wtorek, 5 stycznia 2010

Dlaczego socjalizm jest niemożliwy?

Polecam art. pt. "Dlaczego socjalizm jest niemożliwy" autorstwa Richarda Ebelinga. Ukazał się w Reformacji w Polsce 4(40)/2008

W XIX wieku krytycy socjalizmu przedstawiali przede wszystkim dwa argumenty przeciwko kolektywistycznej organizacji społeczeństwa. Po pierwsze, przestrzegali, że pod wszechogarniającym socjalistycznym reżimem zwykły obywatel stanie wobec najgorszej z możliwych tyranii. W świecie, gdzie wszystkie środki produkcji kontrolowane są przez rząd, jednostka byłaby w swej egzystencji całkowicie i w nieunikniony sposób uzależniona od władzy politycznej.

Socjalistyczne państwo byłoby monopolistą na rynku pracy oraz podstawowych środków utrzymania. Jakiekolwiek odstępstwo lub nieposłuszeństwo wobec wszechmocnego państwa lub jego urzędników mogłoby równać się utracie środków do życia. Ponadto, scentralizowana kontrola oznaczałaby koniec niezależnych intelektualnych i kulturalnych przedsięwzięć. Ci, którzy kontrolowaliby rozdział wszelkich środków, jakimi dysponowałoby społeczeństwo, decydowaliby również o tym, co byłoby publikowane oraz jakie formy sztuki i badań naukowych mogłyby zaistnieć. Zarówno ludzki umysł, jak i materialne podstawy bytu zdane by były na widzimisię centralnych planistów.

Całość

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz